Film Önerisi: Hizmetçi (The Handmaiden)

The Handmaiden

 Yönetmenliğini Güney Koreli Park Chan-Wook'un yaptığı erotik-psikolojik-gerilim türündeki filmdir. Sarah Waters'ın ''Fingersmith'' adlı romanından uyarlanan film Japonya işgali altında olan Güney Kore'deki yankesici ve dolandırıcı Count Fujiwara'nın planı ile başlıyor.

film önerisi, kore filmleri
The Handmaiden


Entrika, Aşk, Acı!

 Dolandırıcı Count Fujiwara güzel bir plan yapar ve bu planda ona yardımcı olacak kişi yankesici olarak kullandığı Sook-Hee'dir. Hideko ise çok güzel bir Lady'dir. Annesi öldükten sonra onun her şeyi olan teyzesi kendisini bahçedeki ağaca asar ve Hideko'nun psikolojisi bozulur. Bunun farkında olan dolandırıcı Fujiwara onu baştan çıkarıp tüm mal varlığına el koymak ister. Daha sonra onun deli olduğunu kanıtlayıp tımarhaneye kapattıracaktır. Bu planda ona yardımcı olacak kişi ise yankesicisi Sook-Hee'dir. Lady Hideko'nun hizmetçisi olarak atanan Sook-Hee başta plana sadık kalsa da daha sonra duygular ve hisler işleri değiştirir.

 Park Chan-Wook'un harika yönettiği filmde sanat yönetmeni de çok iyi iş çıkarmış. 1930'ların Güney Kore'si giyim kuşamdan, mimariye çok iyi aktarılmış. Filmin başrol oyuncuları (Sook-Hee) Kim Tae-ri ve (Lady Hideko) Kim Min-Hee'dir. Güney Kore'deki tüm ödülleri silip süpüren film 2016 yılında vizyona girmiştir. Filmin süresi 167 dakika, IMDb puanı ise 8.1/10'dir.

 Benim bu filmi önermemde ki neden daha önceki intikam üçlemesiyle kendisini oldukça iyi kanıtlayan usta yönetmen Park Chan-Wook'un yine harika bir filmle karşımıza çıkması. Ters köşe yapmayı oldukça seven yönetmen bizi tekrar yanıltıyor. Sanatın her türlü olgusunu yansıtan film izleyenlere görsel bir şölen sunuyor.

İyi seyirler dilerim...


1 yorum:

  1. Bu Güney Kore filmlerinin hayranı çok, bunu da izlenecek filmler listeme aldım. ayrıca sitede gerçekten güzel öneriler var.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.