Film Önerisi: Room

Room

 Room, "Emma Donoghue"nin yazdığı aynı isimli kitaptan uyarlanmış bir filmdir. 4 Eylül 2015 tarihinde "Telluride Film Festivali"nde galası yapılan Room 12 gün sonra 16 Ekim 2015 tarihinde sınırlı yayında ABD'de gösterime girdi. 88. Akademi Ödülleri'nde 4 farklı dalda aday gösterilen Room, "Brie Larson"un yeteneğiyle "En İyi Kadın Oyuncu" ödülüne sahip olurken, 73. Altın Küre Ödülleri ve 69. BAFTA Ödülleri'nde de "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünün sahibi oldu. Room aynı zamanda 2015. "Amerikan Film Enstitüsü Ödülleri"nin yayınladığı "Yılın En İyi 10 Filmi" listesine de girmeyi başardı. Başrol oyuncusu Larson filmdeki rolü için bir travma uzmanı ve beslenme uzmanından yardım aldı.

film önerisi, room filmi
Room


Bir Oda, İki İnsan!


 24 yaşında ki "Ma", bundan 7 yıl önce "Old Nick" isimli bir adam tarafından kaçırılıp bu güne kadar alıkonulmuş. Kaçırıldığı günden bu yana Old Nick'in evinin arkasında bulunan küçücük bir kulübede oğlu Jack ile tutsak olarak yaşmaktadır. Ma, Old Nick'in sürekli tecavüzlerine ve şiddetine maruz kalmıştır. Bu yedi yılın ikinci yılında hamile kalarak "Jack"i kendi çabalarıyla kulübede dünyaya getirmiştir. Ma bu odada yedi yılın son beş yılını oğlu Jack ile geçirmiştir. Mutfağın, banyonun, yatağın ve televizyonun aynı alanda bulunduğu bu karanlık ve kasvetli oda, Jack'in dünyasıdır. Jack'in en iyi arkadaşı ise odada bulunan küçücük televizyondur. Jack dış dünyayı hiç görmediği için televizyonda gördüklerini zihninde canlandıramıyordu, bu yüzden televizyonda gördüğü hayvanlar, bitkiler, diğer insanlar, her şey onun için televizyonda gördüğü gibi tek boyutluydu. Annesi her ne kadar bu varlıkların, varlığını anlatsa da Jack bunların hiçbirini kapasında canlandıramıyordu. Dış dünyayı tanımayan Jack hayatından memnundu fakat, dış dünyadan odaya kapatılan Ma bu durumdan her geçen gün rahatsız olmaya devam etmektedir. Oğluyla yaptığı planlar ile Old Nick'in tutsaklığından kurtulmaya çalışan anne ve oğul acaba bunu başarabildi mi? 

 2015 yılında İrlanda ve Kanada ortaklığı ile çıkan bu filmin yönetmenliğini "Lenny Abrahamson" yapmıştır. Baş rolleri "Brie Larson" ve "Jacob Tremblayın" in paylaştığı bu filmin süresi ise 118 dakikadır. Dram ve gerilim türündeki bu filmin IMDb puanı da 8,2'dir.

 Benim bu filmi önermemin sebebi ise, gerçek dünyayı hiç görmeyen bir insanın algısını çok güzel bir şekilde anlatmasıdır. Dışarıdaki kedi, köpek, ağacı bile boyut olarak zihninde canlandıramayan Jack, yaşına göre oldukça profesyonel oynamıştır bununda altını çizmeden geçmedim. Farklı bir konuyu ele alan bu filmi umarım sizde beğenirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

 İyi seyirler... :"))

3 yorum:

  1. Mükemmel bir film önerilerinizi çok beğeniyoruz teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Room güzel bir film duygulu. Öneririm izlemek isteyenlere

    YanıtlaSil
  3. En yakın zamanda izleyeceğim. Kolay gelsin iyi çalışmalar

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.