Dizi Önerisi: Black Mirror

Black Mirror

 Sosyal medya bağımlısı, teknoloji düşkünüyseniz eğer "Black Mirror" tam da kendinizi görmenizi ve ileride nasıl sorunlar yaşayacağınızı görmenizi sağlayacak bir dizidir. İlk sezonu 2011'de çıkan bu dizi, çıktığı dönemde sessiz, sedasız yayılmaya başladı. Ancak bu kadar sansasyonel bir dizinin, yayına ilk girdiği zamanlarda bu kadar sessiz, sakin kalması beni oldukça şaşırttı. Sonrasında daha çok tanınmaya başladı ve kendine kemik bir kitle topladı. Bu kitlenin bir çoğu ise, distopik kurgu sevenlerden oluşuyordu. Black Mirror'da kısa sürede bu kitlenin bir numarası haline geldi. 2017 yılında en iyi dizi ve senaryo dalında "Üstün Televizyon", "Emmy Ödülleri" ve "Special Üstün Yazma" ödüllerinin sahibi oldu.

dizi önerisi
Black Mirror

Her Bölüm Farklı Yönetmen, Farklı Oyuncular!

 Bu dönemlerde neredeyse herkesin bildiği bu diziyi bilmeyenler için kısaca bilgi verelim. Black Mirror, yazar, senarist ve aynı zamanda yapımcı olan "Charlie Brooker" tarafından hazırlanan İngiliz bilim kurgu antolojisi türünde bir televizyon dizisidir. Charlie Brooker, insanlığın teknolojiye olan bağlılığı ile ilgili konuları vurgulamak ve "şuan yaşadığımız şekilde ve beceriksiz olmaya devam edersek 10 dakika içinde yaşayabileceklerimizi" anlatmak için Black Mirror'ı geliştirdi. Bu diziyi oldukça sansasyonel ve farklı yapan şey ise bahsettikleri distopyalar çok yakın geleceğimize ait olmasıdır. Belki de birkaç sene içerisinde yaşayacağımız teknolojik felaketleri konu ediniyor. Bir çok bölümde teknolojik gelişmeler ve alışkanlıkların dışında ahlaki değerlerimize de değiniyor. 

 Charlie Brooker tarafından hazırlanan bu dizi 4 Aralık 2011 tarihinde ilk defa İngiliz kanalı olan "Channel 4"te  yayınlanmaya başlamıştır, sonrasında ise Netflix tarafından yayınlanmaya devam etmiştir. Her bölümün yazarı, yönetmeni ve oyuncuları farklı olan bu dizinin tek ortak paydası ise teknolojinin karanlık yüzünü anlatmalarıdır. Toplam 4 sezonu olan bu dizinin ilk ve ikinci sezonunda 3'er bölüm, üçüncü ve dördüncü sezonunda 6'şar bölüm vardır. Bir de 2014 yılında yılbaşı özel bölümü yayınlamışlardır. Toplamda ise 19 bölümü vardır.

 Benim bu diziyi önermemin sebebi ise malumunuz hepimizin her geçen gün teknolojiye olan bağlılığının artmasıdır. Bu dizi de tam olarak bu konuyu ele almaktadır. Gelişen teknolojinin ileride insanların saygınlığını ve ahlaki değerlerimizi  nasıl etkilediğini çarpıcı bir şekilde anlatan bu dizi son zamanlarda oldukça fazla ilgi çekmiştir. Umarım sizde bu diziyi beğenirsiniz, yorumlarınızı bekliyoruz. 

İyi Seyirler... :"))

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.