Film Önerisi: Anthropoid

Anthropoid

 Anthropoid filmi yaşanmış bir 2. Dünya Savaşı hikâyesine dayanıyor. Almanların Doğu Cephesi'nde hızla genişlemesi ve Çekoslovakya'da katliamlar yapması üzerine bir suikast planı yapılıyor ve Anthropoid ile hayata geçiyor.

anthropoid
Anthropoid

Kahramanlık Hikayesi!

 Filmin kahramanları iki Çek ajanı Josef Gabcik ve Jan Kubis, Hitler'in en güvendiği general Heydrich'in suikasti için görevlendiriliyor. Prag kasabı olarak bilinen Heydrich, Bohemya halkına katliam yapmaktadır. İngiliz ve Çek hükümeti tarafından görevlendirilen iki Çek ajan halkını kurtarmak için Anthropoid planını gerçekleştirmek zorundadır. Kısıtlı istihbarat ve sürekli Nazi denetimi olan şehirde iki ajan en uygun zamanda Heydrich'e suikastı gerçekleştirir ve sonrasında savaşın seyri bile değişir. Çünkü Hitler en önemli generallerinden birini kaybetmenin eşiğindedir.

 Filmde suikastın gerilimi sürekli izleyicinin üstünde oluyor. İşgâl altındaki bir şehirde gerçek bir hikâyeye dayanan bu olay ister istemez duyguları da harekete geçiriyor. Hele ki kilisedeki çatışma sahnesi en can alıcı nokta.

 Filmin yönetmenliğini Sean Ellis yapmış.Senaryosunu ise Ellis, Antony Frewin ile birlikte yazmıştır. 2016 yılında vizyona giren film gerilim/tarihi kurgu türünde. Süresi 120 dakika olan filmin IMDb puanı 7,2'dir.

 Bu filmi önerme nedenim Amerikanın Nazi propagandası yaparak kendisini yüceltmesinden sıkılmış olmam. Sürekli izlediğimiz Amerikan - Alman savaş filmlerinden farklı bir 2. Dünya Savaşı konusuna değinen film, savaşın başka yüzlerini önümüze seriyor. Son olarak Peaky Blinders ile tanıdığımız Cilian Murphy bu filmde çok iyi iş çıkarmış. Buraya tıklayarak diğer film önerilerimize de göz atabilirsiniz.

Umarım sizler de beğenirsiniz. İyi seyirler :)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.