Film Önerisi: Başkalarının Hayatı (Das Leben der Anderen)

Başkalarının Hayatı (Das Leben der Anderen)

 Özel bir güce sahip olsak çoğunluk görünmezlik ve zihin okumayı seçer. Aslında bunlar bir nevi başkalarının hayatına ortak olmaktır. ''Das Leben der Anderen'' adlı film de görevi gereği başka insanların hayatına misafir olan bir adamı ele alıyor. Bu arada film Oscar ödüllü (Yabancı dilde en iyi film Oscarı) ve Alman sineması başta olmak üzere dünyada kült filmler arasında yer alıyor.

das leben der anderen
Das Leben der Andren


Doğu Almanyanın Sı(nı)rları

 Film İkinci Dünya savaşı sonrası bölünen Almanya'nın SSCB kontrolünde ki Doğu Almanya'da geçiyor. Doğu Almanya'da güvenliğin sağlanması için ''Stasi'' adında güçlü ve acımasız bir istihbarat teşkilatı kurulmuştur. Stasi'de en iyilerden biri olan Yüzbaşı Gerd Wiesler Kültür Bakanı tarafından, tiyatro oyunu yazarı olan Georg Dreyman'ı ve Dreyman'ın oyuncu sevgilisi Christa-Maria Sieland'ı rejim karşıtı olduğu gerekçesiyle evlerini dinlemekle görevlendirir. Dreyman'ın hayatı da bu dinlemeler sırasında oldukça hareketli geçmektedir. Dreyman ve sevgilisi hakkında neredeyse her şeye şahit olan Wiesler, başlarda görev aşkıyla bu işe başlasa da daha sonra empati kurarak bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmeye başlar. Bunun sonucunda olaylar ardı sıra gelişir. 

 Filmde İstihbarat ajanı yüzbaşı Wiesler'ın dinleme sırasında ruh halinde ki git gellere şahit oluyoruz. Oldukça disiplinli ve görevini en iyi şekilde yapan Wiesler'ı filmin başında ki sahne bunu onaylar biçimde göz önüne sunuluyor. Fakat film içinde çok ince yerleştirilmiş ipuçları var. Dreyman'a bir arkadaşından gelen ''iyi bir insan için sonat'' adlı kitap daha sonra ki bölümlerde anlam kazanıyor. Bu sonatın Dreyman tarafından piyanoda çalındıktan sonra sevgilisi Sieland'a şu soruyu sorması ise en can alıcı nokta; ''Bu müziği dinleyen biri gerçekten kötü olabilir mi?''

 9 Mart 2017'de gösterime giren bu film Alman yapımıdır. Senaristliğini ve Yönetmenliğini ''Florian Henckel von Donnersmarck'ın'' yaptığı filmin başrollerinde ''Ulrich Mühe'', ''Martina Gedeck'' ve ''Sebastian Koch'' bulunmaktadır. 138 dakika süren film Drama/Gerilim türündedir. Filmin IMDb puanı ise 8,4'tür.

 Benim bu filmi önerme nedenim kişisel özgürlüğün en basit şekilde bile bir başkasının elinde olduğunu en iyi şekilde yansıtması. Birçok insanın dilinde ki özgür değiliz kelimesinin tam anlamıyla akıllara kazınacak şekilde anlatan film, yıllardır süren bu sorunu bizlere sunuyor. Filmin Oscar almasında rol oynayan en önemli kişinin ise Wiesler'ı canlandıran Ulrich Mühe olduğunu düşünüyorum. Ayrıca film müziklerini de çok beğendim. Filmin durağanlaştığı bölümlerde, adeta izleyiciyi yeniden canlandıran müziklerin olması çok güzel. Kısacası Dram, aşk, gerilim yaşamak istiyorsanız izlemeniz gereken bir film.


5 yorum:

 1. Gerçekten çok güzel bir film izlemeyenlerin izlemesini tavsiye ediyorum

  YanıtlaSil
 2. Almanların çektiği bu şaşırtıcı film gerçekten izlenmeye değer.
  Yeşekkürler oneriajandam

  YanıtlaSil
 3. Alman sinemasının nadir beğendiğim eserlerinden birisi.

  YanıtlaSil
 4. Harika bir film, izlenmesi gereken baş yapıtlar arasında desem sanırım abartmış olmam :)

  YanıtlaSil
 5. Tavsiye olarak "Gökdelen" filmini önerebilirim.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.