Film Önerisi: Stalin'in Ölümü (The Death of Stalin)

Stalin'in Ölümü (The Death of Stalin)


 Bugünkü film önerimiz Rus Komünist lider Stalin'in ölümünü absürt komedi şeklinde ele alan ''The Death of Stalin'' filmi. Film çıktığı günden bu yana büyük eleştiriler alsa da dünya çapında 18 milyon dolar gişe yapmıştır. Ayrıca filmin doğruları yansıtmadığı ve Stalin'i küçük düşürdüğü gerekçesiyle Rusya'da gösterimi yasaklanmıştır.

Stalin'in Ölümü (The Death of Stalin)


Yeni Lider Savaşı!

 SSCB lideri Stalin oldukça yaşlanmıştır ve hasta durumdadır. Devlet yönetiminde ki arkadaşları ile beraber bir yemekten sonra odasına çekilir ve sipariş ettiği plağı açtıktan sonra müzik çalarken yere düşen kağıdı görür. Bu kağıdı okurken Stalin beyin kanaması geçirir, kapıdaki askerler bunu duyar fakat içeri girmeleri yasaktır. Sabah olduğunda içeri giren hizmetli onu yerde yatarken bulur ve bütün bakanlar Stalin'i görmek için odaya doluşur. Stalin yarı felçli durumda yerde yatarken bütün bakanlar onu yatağına taşır ve birkaç dakika sonra Stalin'in ölümü gerçekleşir. Buradan sonra Stalin'in yardımcısı Malenkov yönetime geçici olarak geçer, fakat diğer bütün bakanların da gözü  yönetime geçmektedir. Özellikle Kruşçev ve Beria sürekli Malenkov'un aklını çelmek için uğraşır. Stalin'in yası tutulduktan sonra cenazesi gerçekleşir ve sonuç olarak Kruşçev ve Beria'dan biri bu yarıştan galip çıkar. 

 20 Ekim 2017 yılında vizyona giren film İngiltere - Fransa ortak yapımıdır. Film Fabian Nury ve Thierry Robin'in ''Fransız'' adlı çizgi romanından uyarlanmıştır. ''Armando Iannuci''nin yönettiği filmin başrollerin de ''Steve Buscemi'', ''Jeffrey Tambor'' ve ''Simon Russel Beale'' yer almıştır. 107 dakika süren film Komedi - Drama türündedir. Filmin IMDb puanı ise 7,2'dir.

 Filmde ayrıntılar kimine göre birebir yansıtılırken kimine göre gerçeği yansıtmıyor. Fakat o dönemin absürtlüğünü ve gerilimi aynı anda yaşatabilen bir film olmuş. Bazı bölümlerde tüm vücudunuzun kasıldığını hissedebilirsiniz. Oyuncular da bence hem döneme hem de bir komedi filmine oldukça uygun seçilmiş. Özellikle harika bir oyuncu olan Steve Buscemi tek başına izletir bu filmi. Ayrıca filmde bolca kullanılan ''Yoldaş'' sözcüğünün İngilizcesi'ni de bu film sayesinde ezberleyebilirsiniz.

5 yorum:

 1. çok kaliteli bir film tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 2. Hem tarihe ışık tutan hem de komedi tadında bir film. Geçtiğimiz günlerde izleme fırsatı bulmuştum.

  YanıtlaSil
 3. The death of stalin - stalin'in ölümü izlenmeye değer bir film. Sürükleyici ve ilgi çekiciydi. Güzel anlatım için oneriajandam a teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Stalin'in Ölümü siyasi tarzda film severler için gerçekten çok güzel bir film

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.