Film Önerisi: Yapay Oyun: Enigma (The Imitation Game: Enigma)

Yapay Oyun: Enigma

 Bugünkü önerimiz benim gibi yaşanmış hikayeleri konu alan filmleri sevenlerin kalbini fethedecek film "Yapay Oyun: Enigma (The Imitation: Enigma)". 2. Dünya Savaşında yaşanmış bir olayı tüm gerçekçiliğiyle bize yansıtan bu film, başarısıyla izlediğim filmler arasında iyi bir yer edindi. Sadece 15 milyon dolar harcanarak çekilen bu film 235 milyon dolar gibi devasa bir hasılat ederek hem sinema başarısı hem de ticari başarı elde etmiştir.

Biyografi Filmleri
The Imıtation Game: Enigma - Biyografi Filmleri

Enigma, Almanların Çok Gizli Şifresi!

 2. Dünya Savaşı çok çetin bir şekilde devam ederken, Nazi Almanyası birçok cephede hakimiyet elde etmeye devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı yüzlerce insanın yoğun çalışmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözememiştir. Almanların bu şifresi, İngiliz hükümetine ve müttefik devletlere çok ağır bedeller ödetmiştir. Bu duruma çözüm arayan İngiliz hükümeti son olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda çalışan ülkenin en iyi matematikçilerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu uzmanlardan Alan Turing, farklı çalışmaları ve kendi yöntemlerinden ödün vermemesiyle tanınan bir isimdir. Alan Turing'in ekibe katılması tüm dengeleri alt üst etmiştir. Acaba Alan Turing İngiliz hükümetinin istediği sonuca ulaşabilecek mi?

 20 Şubat 2015 tarihinde vizyona giren bu film ABD-İngiltere ortak yapımıdır. "Morten Tyldum"un yönettiği bu filmin başrollerinde "Benedict Cumberbatch" ve "Keira Knightley" yer almıştır. "Biyografi" ve "Dram" türündeki bu filmin süresi 114 dakikadır. Filmin IMDb puanı ise 8.0'dır.

 Benim bu filmi önermemin sebebi tarihin karanlık sayfalarını çok güzel bir şekilde anlatmış olmasıdır. Kim bilebilirdi ki koskoca Nazi Almanyasın bir adam durdurabilir. 2018'in en başarılı korku filmlerinden "Sessiz Bir Yer (A Quiet Place)" film önerimize veya beyninin yüzde yüzünü kullanıp olağanüstü güçlere sahip olan "Lucy" adlı film önerimize isimlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Umarım sizde bu filmi beğenirsiniz, düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. 

 İyi Seyirler... :"))

1 yorum:

  1. benim gibi dram sevmeyenler için bu film gerçekten harika oluyor. Dram var fakat olay örgüsü çok iyi geliyor. Teşekkürler öneriniz için.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.