BiyografiDramFilmMacera

Film Önerisi: Yaşanmış Bir Olay – 127 Hours

Yaşanmış Bir İç Burkan Olay

127 Hours

 Yaşanmış, iç burkan bir olayı anlatan bu filmde ana karakterimiz Aaron Ralston’dır. Genç bir dağcı olan Aaron’ ın en büyük hobisi dağcılık yapmaktır. Yine her zaman yaptığı gibi dolaplarından eşyalarını çıkartır, çantasına yerleştirir. Ancak unuttuğu bir eşya başına gelecek olaylarda hayati bir önem taşımaktadır. Eksik de olsa hazırladığı çantasını sırtlanır ve belki de hayatının en büyük kazası için yola koyulur. Bu sefer diğer zamanlarda yaptıklarından farklı olarak bir şey yapmaktadır. Bu ise gittiği yeri kimseye söylememesidir. Aaron Amerika’ nın Utah eyaleti yakınlarında Moab bölgesine gider. 
 
Dram Filmleri
127 Hours – Dram Filmleri

Yolda İki Kadınla Tanışır…

  Aaron, Moab bölgesine ulaştığında tırmanış yapmak için uygun bir yer aramak için bisikletine atlar ve etrafta dolaşmaya başlar. O sırada dağda tesadüfen 2 kadınla karşılaşır ve tanışıp arkadaş olurlar. Aaron’ ın dağa geldiğini artık hiç kimse değil bu 2 kadın biliyordur. Aaron, 2 kadının yanından ayrılıp bisikletiyle yola devam eder. Daha sonra tırmanış yapmak için uygun bir yer bulur. Kayaların üzerinden atlaya, zıplaya giderken birden kayaların arasına düşer üstüne de kaya yuvarlanmaktadır. Ölümle burun buruna gelen Aaron’ ın üzerine kaya düşmez bu kaya iki koca kaya parçasının arasına sıkışır ancak Aaron’ ın da kolu bu iki kaya arasına sıkışan, yuvarlanıp gelen kaya parçasıyla büyük kaya arasına sıkışır. Ve Aaron için zorlu mücadele başlar. Uzun bir süre etrafta insan olması umuduyla avazı çıktığı kadar bağırır ama maalesef burası çok ıssız bir bölgedir. Tek umudu yolda tanıştığı kadınlar (Amber Tamblyn ve Kate Mara), sevgilisi (Clemence Poesy) ve ailesinin onu merak edip aramaya çıkması sonucu bulunmaktı. Ancak saatler hatta günler geçmesine rağmen hala kolu orda sıkışıktı ve kimse yardıma gelmemişti. Sırt çantasında çok az yemek bulunan ve pek ekipmanı olmayan Aaron tam 127 saat o çukurda kalır.  Hemen hemen 5.5 gün orada kalan Aaron artık yardım umudunu kaybeder. Soğukkanlılığı ve cesareti sayesinde buradan kurtulmak için çözüm bulur. Peki Aaron bu koca kayadan tam 127  saat sonra nasıl kurtuldu?
 
  2010 yılında ABD ve İngiltere ortaklığıyla çıkan bu filmin yönetmeni “Danny Boyle”dir.  94 dakika süren bu filmin türü “Biyografi, Dram ve Macera”dır. Filmin başrolünde ise “James Franco” vardır. IMDb puanı ise 7.6 dır.
 
 Benim bu filmi önermemin sebebi ise beni her zaman yaşanmış hikayelerin fazlasıyla etkilemesidir. Bu filmde ise yapayalnız, çok az yemek ve ekipmanı bulunan bir dağcının tonlarca ağırlıktaki kayaya sıkışan kolunu tam 127 saat sonra büyük bir soğukkanlılık ile çözüm üretip oradan kurtulması etkiledi. Ve hayatta hiçbir zaman her ne olursa olsun pes etmemek gerektiğini tekrar hatırlatmış oldu. Umarım siz de bu filmi beğenirsiniz. Buraya tıklayarak başarılı bir dram-gerilim filmi olan Sessiz Bir Yer’i inceleyebilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.
 
  İyi seyirler… :”)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Öneri Ajandam

Her geçen gün, gelişerek sizlere kaliteli önerilerimizi sunmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Sizde önerilerinizi burada görmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. :")

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı