Bilim KurguDramFilm

Film Önerisi: Oscar Alan Film – Geliş (Arrival)

Oscar ve Bafta'dan Ödül Alan Film

Geliş (Arrival)

 Ted Chiang’in ”Story Of Your Life” adlı kısa hikâyesinden uyarlanan film uzaylıların dünyaya gelişini farklı bir şekilde ele alıyor. Film 2017 BAFTA ”En İyi Ses” ödülünü ve Oscar’da ”En İyi Ses Kurgusu” ödülünü almıştır.

Film Önerisi: Oscar Alan Film - Geliş (Arrival)
Film Önerisi: Oscar Alan Film – Geliş (Arrival)

Klasik Uzaylı Filmleriden Farklı!

 Film uzay gemilerinin (daha önce görülmemiş bir tasarıma sahipler) dünyadaki 12 farklı bölgeye inmesiyle başlıyor. Bu durum karşısında acil bir karar verilmesi gerekiyor ve ordu başarılı dil bilimci Louise ile iletişime geçiyor. Louise, teorik fizikçi Ian ile birlikte uzaylıların dünyaya neden geldiklerini anlayabilmek için 18 saatte bir açılan uzay gemisine giriyor. İletişimi sağlamak için her türlü yolu denerken sonunda uzaylıların dili ile karşılaşıyorlar. Uzaylılar mürekkebe benzer bir sıvı ile dairesel semboller oluşturuyorlar. Onları anlamaya çalışan Louise ve Ian uzaylıların dilini çözmeye ve neden burada olduklarını anlamaya çalışıyor. Bu arada diğer ülkelerdeki uzay araçlarına ise askeri müdahaleler yapmak için hazırlık yapılıyor. Uzaylıların dillerini çözen Louise ve Ian onların dünyaya zarar vermeye değil insanlara yardım etmeye geldiğini anlıyor. Bu arada  Louise uzay aracına saldırıya başlayan Çin’i uyarıyor ve 12 uzay aracı dünyadan ayrılıyor.
 
 Filmde aslında sadece uzaylılar ve Louise arasındaki iletişim ele alınmıyor. Film bize Louise’nin geleceği gördüğünü flashforward’lar ile gösteriyor. Aslında dünyayı da bu şekilde kurtarıyor.

 Arrival 2016 yılında vizyona giren Amerikan yapımı bilim-kurgu, dram filmidir. Yönetmenliğini Denis Villeneuve‘nin yaptığı, senaryosunu ise Eric Heisserer‘in yazdığı filmin başrol oyuncuları (Dr Louise Banks) Amy Adams, (Ian Donnely) Jeremy Renner‘dir. Filmin süresi 118 dakika, IMDb puanı ise 7,9/10‘dur.
 
 Benim bu filmi önerme nedenim daha önceki klasikleşmiş uzaylı filmlerinden farklı bir konusu olması. Filmin uzaylı ve dil bilimini ele alması ve klasik uzay aracından farklı bir tasarım ile karşımıza çıkan uzaylılar dikkat çekiyor. Filmde bulunan müzikler ise gerçekten mükemmel. Shutter Island filmindeki içimize işleyen o müzik, Arrival filminde tekrar karşımıza çıkıyor. Filmin konusu itibariyle ilk kez izleyenlerin daha sonra tekrar izlemesini tavsiye ediyorum. Buraya tıklayarak diğer film önerilerimize de göz atabilirsiniz. Bizi desteklemek ve takip etmek için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve içeriğimiz hakkında yorum bırakabilirsiniz. 
 
İyi seyirler…..
Etiketler
Daha Fazla Göster

Öneri Ajandam

Her geçen gün, gelişerek sizlere kaliteli önerilerimizi sunmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Sizde önerilerinizi burada görmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. :")

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı