Bilim KurguFilmGerilim

Film Önerisi: Predestination

2014'ün En İyi Bilim-Kurgu Filmi

Predestination

 Predestination, Robert Anson Heinlen’in 1959 yılında yazmış olduğu “All You Zombies” kısa öyküsünden beyaz perdeye uyarlanan filmdir. Filmin başrolünü oynayan Sarah Snooh, Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi En İyi Kadın Başrol Oyuncu ödülünü almıştır. Aynı zamanda film, Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi En İyi Yapım Tasarımı ödülü, Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi En İyi Görüntü Yönetimi ödülü, Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi En İyi Kurgu ödülünü de berberinde getirmiştir.

Film Önerisi
Predestination – Film Önerisi

Zamanda Yolculuk Yapan Bir Ajan!

 Bu film zamanda yolculuk yapan ve aynı zamanda suçluları yakalamaya çalışan, gizli bir servise bağlı zamansal bir ajanın son görevidir. 1975 yılında New York’ta tam 11.000 kişinin ölmesine sebep olan bir patlamayı gerçekleştiren Fiyasko Bombacısı adlı suçluyu bulup bu patlamanın hiç yaşanmamasını sağlamaktır. Görevi sebebiyle 1970 yılına gidip, keman çantası görünümündeki zaman makinesiyle bir barda barmenlik yapmaya başlayan ajan, orada John isimli bir köşe yazarıyla tanışır. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar sohbetlerine devam ederler. Sohbet ilerlerken bir iddiaya girerler. Bu iddia John’un hayat hikayesi barmenin hayatında duyduğu en ilginç hikaye ise barmen John’a bir şişe likör ısmarlayacaktır. 
 
 John aslında küçükken bir kız olduğunu ve adının Jane olduğunu söyler. Bir yetimhanede büyüyüp, yetimhanedeki diğer kızlar gibi olmadığını, daha kavgacı olduğunu ve diğer insanlardan daha zeki söyler. Jane, bir kurumda çalışmak üzere bazı mülakatlarda testlere girmiştir ve bu testlerde Jane’in aslında hem erkek hem dişi organlarına sahip olduğunu tespit etmişler fakat Jane’e söylememişlerdir. Jane’e testlerden geçemediğini söyleyip kurumdan uzaklaştırmışlardır. Sonrasında Jane farklı bir yere taşınıp hayatına yeniden başlamayı seçmiştir. Gündüzleri bir restoranda çalışıp geceleri nezaket okuluna gitmiştir. Daha sonra biriyle tanışmış ve aşık olmuştur fakat bir zaman sonra o kişi Jane’i terk edip bir daha geri dönmemiştir. Jane bu birliktelikten hamile kalmıştır ve doğumdan sonra doktor Jane’in yanına gelip doğum sırasında vücudunda anormal şeyler olduğunu ve bundan sonraki yaşamına erkek olarak devam etmesi gerektiğini söylemiştir. Jane yaşamına erkek olarak devam ederken bir gün yabancı bir adam tarafından çocuğu kaçırılır. Çocuğu kaçırıldıktan sonra yazar olur. İsminin John olduğunu söyler.
 
 John hikayeyi anlattıktan sonra barmen ile beraber barın alt katına inerler ve barmen aslında bir zamansal ajan olduğunu ve amacının ne olduğunu John’a anlatır. John ve barmen birlikte geçmişe giderler ve barmen bu patlamaya engel olmaya çalışırken John ise Ceveland Üniversitesi’ne gider. Orada Jane ile tanışır. John zaman yolculuğunda eski hali Jane ile tanıştıktan sonra acaba neler olacak?
 
 13 Haziran 2014’te vizyona giren, sıkı bir bilim kurgu ve gerilim filmi olan Predestination Vietnam yapımıdır. Yönetmeni/senaristi Michal Spering ve Peter Spering’tir. Başrollerde Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor rol alıyor. Süresi 98 dakika, IMDb puanı ise 7,5’tir. 
 
 Predestination bence özellikle bilim kurgu film severlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapıttır. Oyuncuların mükemmel performanslarıyla film her sahnesinde merak uyandırıyor ve sonu hiç beklenilmedik şekilde bitiyor. Buraya tıklayarak diğer film incelemelerimize göz atabilirsiniz. Umarım sizler de beğenirsiniz. 
 
 İyi seyirler :’))
Etiketler
Daha Fazla Göster

Öneri Ajandam

Her geçen gün, gelişerek sizlere kaliteli önerilerimizi sunmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Sizde önerilerinizi burada görmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. :")

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı